Carrocio Cuero Sportivo

Novinky

Z diskuze...

Jsem tu?

Alfa Romeo 33

Tuning


Článek o tuningu třicet trojek převzato z anglického originálu

1. Tuning motoru

Před započetí tuningu je potřeba aby byl motor v pořádku , kvalitní olej nové svíčky a kabely jsou nezbytné. Použitím syntetického oleje nic nezkazíte.

První vylepšení jsou relativně jednoduchá. Kvalitní tuningový vzduchový filtr pomůže motoru lépe dýchat, Nejlepší je vyměnit celý systém sání za kit sání (u karburátorových motorů na každý karbarátor zvlášť), A také na výfukovém systému lze motoru pomoci, výměnou za laděné docílíte  lepší odvod výfukových plynů.

Pokud se jedná o verzi s jedním karburátorem pomůže výměna za dvojitý, U modelů s dvojitým karburátorem It is also possible to rally the Alfa 33(s průměrem 36 mm ,od Weberu nebo Dellorto) Je lepší vyměnit za jiné s větším průřezem 40 nebo 44  - pomůže to lepšímu přístupu vzduchu do motoru. U těchto karburátorů je třeba odstranit regulátor zpětného tlaku u palivového čerpadla.

U aut s elektronickým vstřikováním jsou dvě možnosti buď ho odstranit a nahradit karburátory nebo vyměnit software řídící jednotky

Další věcí pro vyšší výkon je přivedení , dvou rour z venku pro přívod chladného vzduchu  (minimum 5cm) k vzduchovým filtrům. Výfukové potrubí je dobré obalit izolační látkou nebo páskou pro lepší zachování tepelných vlastností potrubí a redukci protitlaku. podobně můžeme snížit teplotu ostatních teplotně namáhaných součástek ( třeba brzdy).
 

Kdo chce jít ještě dále s upravováním hlavy nebo i válců tak nemá cenu začínat dokut nemá přidaný chladič oleje (Tady už v normální garáži neuspějeme na tohle už potřebujeme speciální výbavu). Pokud ani chladič oleje nepomůže a motor se při maximálním namáhání bude přehřívat tak je třeba navrtat malou díru do termostatu

S ohledem na převodovku tak hlavní požadavek je hlavní požadavek vyrovnat se vyššímu výkonu a točivému momentu. Pokud využijeme všechny mezery pro zvýšení výkonu bude určitě třeba zesílit spojku, protože sériová dlouho nevydrží. Ještě stojí za to zmenšit rotační hmoty převodovky.

2. Brzdy.

Je relativně snadné vyměnit sériové kotouče za drážkované a použít tvrdší brzdové destičky. Destičky by neměly být příliš tvrdé(nepoužívat závodní destičky na cestu) protože by stejně nefungovaly protože na cestě nedosáhneme správné pracovní teploty závodních destiček. Pancéřované brzdové hadičky zlepší cit pedálu a sníží riziko poškození hadiček. Závodní brzdová kapalina DoT5(ne siliconová)pomůže lepší práci brzd i při vysokých teplotách.Jestliže se brzdy moc přehřívají lze jim pomoci chlazením skrz díry v předním nárazníku.

Pro vozy vybavené bubny na zadní nápravě, je dobré vyměnit za kotoučové disky z jiných modelů.

Jestliže vám brzdový účinek stále nestačí tak další možností je  zvětšení brzdových kotoučů.

Pro lepší vyvážení předních a zadních brzd zvláště pokud jsem je vyměnily za jiné je vhodné upravit zátěžový regulátor na zadní nápravě. (Pokud jsem dobře pochopil tak dále tu píšou že je vhodné regulátor přemístit do dosahu řidiče aby ho mohl manuálně nastavit vyvážení brzd ale moc se mi to nezdá tak to uvádím v závorce pozn webmaster )

3. Odpružení

Nejjednodušší a nejefektivnější pro zlepšení jízdních vlastností je výměna tlumičů a per za tuningová. Kratší pera zlepší jízdu v zatáčkách,Ale musí pasovat s tlumičem protože bude mít zkrácený chod je lepší použít v sadě s tlumičema, nepoužívejte krátké pružiny se sériovými tlumiči pokud to nepovoluje výrobce! Seříditelné tlumiče jsou kompromis, ale jsou dobré jestliže auto využíváme na běžné, když jdeme s autem na okruh můžeme ho k tomu přizpůsobit.  Nastavitelné pružiny jsou další možností jak nastavovat podvozek podle požadavků jízdy teď můžeme měnit i výšku podvozku, nebo můžeme vyrobit stavitelné pružiny ze sériových upravením tlumiče a přidáním závitu.

alší cíle zlepšení podvozku jsou zvýšit tuhost vozu a redukovat výkyvy podvozku, Alfa Romeo 33Obě tyto úpravy směřují k přesnějšímu řízení a lepší kontrole nad vozem. Pro redukování výkyvů podvozku je třeba vyměnit silentbloky na nápravě za silonové vložky, Nebo další možnost je výměna ložisek na řízení a nápravě za ocelová, samozřejmě i s výměnou kloubového ložiska.   Pro vyztužení vozu je velmi populární namontovat rozpěru mezi tlumiči. můžeme ji použít jak přední tak na zadní nápravu. Ačkoliv stavba 33 dává na uváženou jestli je ten přední potřebný (33 má v motorovém prostoru přepážku pozn. webmaster).  Ti největší extrémisté namontují do auta klec.

Do této kategorie patří i volba pneumatik a kol. Se zvýšením výkonu je třeba použít větší pneumatiky (Známe to čím větší kola tím líp :-)) ale pokud chceme dosáhnout co nejlepších vlastností je třeba odolat touze po co největších kolech. Teoreticky by bylo dát široké pneumatiky na předek kvůli pohonu a řízení ale je lepší se držet standartu. Stejně široké nebo širší než přední by měly být zadní pneumatiky, zlepší to rovnováhu vozu. jako u všech vozidel z koncernu fiat, jsou použity kola 6x14" takže problém s vhodnými koly nebude. Kola s pneumatikami 195/60 14"  se budou hodit a svou funkci splní dobře. 

4. Další úpravy.

 Ještě se můžeme vrátit k motoru a to je úprava elektroniky tj. vymontování omezovače otáček ( teda je li v autě namontovaný), Další úprava se týká řízení pro ostřejší řízení použijeme strmější řízení. Když chceme rychle jezdit tak taky potřebujeme dále vidět, to docílíme jednoduše výkonnější žárovky nebude problém sehnat.

 

Writed By http://www.alfaromeo33.wz.cz/

Žádné komentáře