Carrocio Cuero Sportivo

Novinky

Z diskuze...

Jsem tu?

Historie znaku

Historie znaku Alfa Romeo

Vydáno dne 20. 09. 2007 (359 přečtení)

Jak to tedy bylo?

24.června 1910 byla založena Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, tedy A.L.F.A. , která vznikla zakoupením zkrachovalé firmy Barracq. První znak se hrdě hlásil ke městu a jeho historii, tedy k Milánu, a to nejen svojí symbolikou, ale i nápisem MILANO
Ani novým majitelům se moc v podnikání nedařilo a tak v roce 1916 se přidal se svým kapitállem podnikatel Nicola Romeo. Jeho jméno se však objevilo ve znaku až později, někdy kolem roku 1920. Od toho roku bylo ve znaku již sousloví ALFA ROMEO, jak jej známe všichni, avšak stále doplněno ještě nápisem MILANO.
Zajímavostí je, že v třicátých letech z daňových důvodů, dokonce bylo ve znaku slovo PARIS.V letech 1925-1945 byl znak olemován zlatým vavřínovým věncem, který měl symbolizovat úspěchy značky na závodních okruzích. V průběhu těchto let se znak zmenšil o 16mm a pak ještě v letech 1945-1950, neboť válka způsobila velký nedostatek mosazi, ze které se v té době znak vyráběl.V průběhu let 1950-1983 vypadal znak takto:Ovšem od roku 1960 nahradila mosaz plastická hmota a od roku 1972, kdy se začal vyrábět model Alfasud, byl ze znaku vypuzen nápis Miláno.

Dnešní podobu znaku i s jeho velikostí 72mm známe od roku 1983, avšak jsme přišli i o poslední náznak vavřínového věnce, který připomínal slavnou minulost.A jak to bylo se symboly ve znaku? Červený kříž na bílém poli patří k „rodnému“ městu Milánu a je i v jeho znaku. Korunovaný had, polykající dítě, je znakem vlivného šlechtického rodu Visconti. Nápisy Alfa Romeo a Miláno byla odděleny zlatým savojským uzlem,který se po rozpadu monarchie změnil pouze na stylizovanou vlnovkou. Ta znak opustila zároveň s nápisem Milano.

Toť ve zkratce vše.Jerremiash

PS: čerpáno z knihy Alfa Romeo

PS2: čerpáno z /www.squadramoravia.com/